Siła nie jest jedynie słowem.

Żadne spekulacje, interpretacje i wielość znaczeń nie ujmują jej potęgi.

Jest wręcz przeciwnie.

Geoffrey Miller w książce Umysł w zalotach. Jak wybory seksualne kształtowały naturę człowieka podaje, że „mężczyźni malują więcej obrazów, nagrywają więcej albumów jazzowych, piszą więcej książek, popełniają więcej morderstw i dokonują więcej dziwacznych wynalazków, żeby dostać się do Księgi Rekordów Guinessa”. Natomiast Daniel Goleman (Inteligencja społeczna) mówi, iż nawet pożądanie seksualne jest silniejsze u mężczyzn, niż u kobiet, co jest spowodowane poziomem testosteronu.

Częściej zajmowane wyższe stanowiska, wyższe pensje. W czym tkwi siła męskości, męskiego „więcej” i „bardziej”? Wydawać by się mogło, że demokracja sfer sex i gender ustępuje miejsca patriarchatowi. Takie androcentryczne przekonania zostają wdrukowane w momencie socjalizacji. Żeby chłopiec był chłopcem musi być aktywny i jeszcze bardziej musi nie być kobiecy. Zdobywca sukcesów (i kobiet) musi być męski.

Stereotyp mężczyzny jest w społeczeństwie utrwalony znacznie mocniej od kobiecego, ale też role mężczyzn są bardziej znaczące. Czy nie budujeMY społeczeństwa takiego w jakim chcielibyśmy żyć? Raczej nie jest tak, że męskość odnosi sukcesy poza siatką społeczeństwa. Między męskim i kobiecym nieustannie trwają mistrzostwa. Rywalizacja, sukcesy i porażki – spektakularne obok nudnych.

Tak też kobiety i mężczyźni denerwują się nawzajem od dziesięcioleci i dłużej. Ona chce go zmieniać, żeby był lepszy (rzecz jasna), co jego bardzo złości – rzecz oczywista. Ingerencja w mężczyznę – Proszę Pań, czy to możliwe?

Starają się być lepsi: oni i one.

-Kto silniejszy?

2 Responses to Siła męskości

  1. Iza pisze:

    a pięknie by było aby zarówno M jak i K zrozumieli swoje role i współgrali, komplementarnie się uzupełniali.

  2. [...] sam był tego potwierdzeniem, mężczyzna, który ponad wszystko kochał siłę. Kissinger – człowiek o imponującej jasności umysłu i pamięci. Znany z przemyślanej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>