„Nie powiem (…) kim jestem. Nigdy nikomu tego nie powiem”. [Fallaci, 2012]

Zbyt sławny i zbyt ważny. Do tego mający zbyt wielkie szczęście. Sprawiał, że świat wstrzymywał oddech. Jego sukces nie jest mniejszą zagadką niż on sam. Na niego po prostu była modna.

„Jestem przekonany, że trzeba walczyć, aby osiągnąć cel. Uważam też, że istnieją granice walki, jaką człowiek może toczyć dla osiągnięcia celu”. [Fallaci, 2012]

Superman i superstar, dla którego niemożliwe nie istniało. Nie znosił krytyki. Ponadto miał szorstkie obyczaje, a usposobienie zmienne.

„Sekret mojego sukcesu polega na tym, że zapominam swych starych przyjaciół”. [Rowny, 2007]

Regułą potwierdzającą brak sentymentalizmu u Kissingera był sposób w jaki dobierał przyjaciół. Zręcznie utrzymywał kontakty z tymi, którzy byli mu przydatni. Z niepotrzebnymi zrywał kontakt.

„Waszyngton to okropne miejsce. Każdy podcina drugiemu gardło. Tylko sukinsyn może  tam odnieść sukces”. [Rowny, 2007]

Recepta na powodzenie, według której zdaniem wielu szybko zaczął wcielać we własne życie.

Co jest potrzebne przywódcy? „Odwaga, spryt i siła”. [Fallaci, 2012]

On sam był tego potwierdzeniem, mężczyzną, który ponad wszystko kochał siłę. Kissinger – człowiek o imponującej jasności umysłu i pamięci. Znany z przemyślanej ironii.

„Polityk, który idzie na wojnę z mediami, ma prawo napisać na swojej wizytówce jedno słowo: idiota”. [Czarnota, 2012]

A jak wyglądały jego kontakty z mediami? Przygody miłosne to u niego rzekomo mitologia, tworzona dla szyku, sławy i … większej ilości zdjęć w prasie.

„Jest rodzajem gwiazdy, która rządzi (…), rodzajem playboya, który porządkuje stosunki  między wielkimi mocarstwami i kończy wojny, enigmą, którą staramy się rozszyfrować, nie zauważając, że prawdopodobnie nie ma nic albo prawie nic do rozszyfrowania”. [Fallaci, 2012]

Kim innym mógłby być Henry Kissinger. Albo kto inny mógłby być, jak Henry Kissinger?

(Henry Kissinger w czasie przeszłym – dlaczego? Ponieważ pisałam o nim w czasie, kiedy aktywnie działał na scenie politycznej).

Zdjęcie: torrentbutler.eu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>